ارسال به دوستان
کد خبر : 57765
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1393 10:2

تاکید یک فیلم‌ساز و یک نویسنده

رابطه ی رسانه و ادبیات کودک با فیلم سازی تقویت می شود

دو کارشناس حوزه ی سینما و ادبیات کودک در نشستی تخصصی راه کارهای تقویت رابطه ی رسانه ها و تلویزیون با حوزه ی ادبیات کودک و نوجوان را مورد تحلیل قرار دادند.

در سی و یکمین نشست ترویج خواندن کتاب خانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با موضوع «سینما، تلویزیون و ترویج کتاب خوانی»، محمد علی طالبی کارگردان مطرح حوزه ی سینمای کودک و مجید راستی نویسنده و کارشناس حوزه ی ادبیات کودک بر این نکته تاکید کردند که ساخت فیلم از روی کتاب می تواند رابطه ی تلویزیون و رسانه را با ادبیات تقویت کند.
در ابتدای این نشست محمد علی طالبی کارگردان فیلم سینمایی «شهر موش ها» در این زمینه به نقش کانون و اهمیت کارهایی که در این زمینه انجام می شود، اشاره کرد و افزود: کانون باید به سمتی برود تا آثاری که برای کودکان نوشته می شود توسط فیلم سازان نیز ساخته شود.
وی تصریح کرد: رابطه ی خوبی بین تلویزیون و ترویج کتاب خوانی می تواند وجود داشته باشد مثلا در قدیم فیلم هایی مانند چکمه، قصه های مجید و خمره که از روی کتاب ساخته شدند ماندگار شدند.
طالبی با بیان این که ادبیات و سینما باید با هم پیش بروند و رابطه متقابل بین ادبیات و سینما وجود دارد افزود: دنیای تصویر و سینما گسترش پیدا کرده و  دنیای بچه ها نیز تغییر کرده و آن ها به سینما، انیمیشن و کارتون علاقه زیادی دارند.
مجید راستی نویسنده و منتقد حوزه ادبیات کودک و نوجوان دیگر سخنران این نشست نیز گفت: کودکان به صورت جدی به داستان نیاز دارند و فیلم هایی که از سوی کارگردان های اهل ادبیات و از روی داستان های مناسب ساخته می شود به دل خواهد نشست.
این نویسنده حوزه کودک و نوجوان ادامه داد: کتاب هایی که دارای داستان خوب و قوی هستند می توانند جنبه تصویری را هدایت کنند و آثاری که خلق می شود دوام بیشتری خواهد داشت.
وی با بیان این که پشتوانه ی ادبی این آثار باعث جذب مخاطب می شود افزود: گاهی قصه ای که تبدیل به تصویر می شود به بایگانی می رود در صورتی که نباید این گونه باشد.
نویسنده اثر «قصه های کوچولو» گفت: تلویزیون و رادیو می تواند به قصه گویی و ترویج خواندن به شکل مختلف بپردازد که هنوز در رسانه ملی به صورت جدی به کتاب و کتاب خوانی توجه نمی شود.
وحید طوفانی رییس کتاب خانه مرجع کانون نیز در این نشست گفت: هدف نشست های ما ترویج فرهنگ کتاب خوانی است و از تلویزیون توقع زیادی داریم تا به ترویج کتاب خوانی بپردازد. عرصه های جدید را خوب جستجو کند تا کودکان بیش تر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون، بازی با بازی های کامپیوتری، تلفن همراه و تبلت و دنیای مجازی نکنند.
وی گفت: تلویزیون به واقع رقیبی برای خواندن است و واقعیت این است که باید در عنوان بندی برنامه های تلویزیونی نوشته شود که این برنامه بر اساس چه کتابی تولید شده است.
سی و یکمین نشست ترویج کتاب خوانی با موضوع «سینما، تلویزیون و ترویج کتاب خوانی»، با حضور مجید راستی و محمدعلی طالبی، روز 27 مرداد 1393 در کتاب خانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

منبع: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :