ارسال به دوستان
کد خبر : 61576
تاریخ انتشار : 3 آبان 1393 9:37

در سی و سومین نشست ترویج خواندن مطرح شد

ترس از نوشتن را از بچه ها دور کنیم

مدرس دانشگاه الزهرا(س) بیان کرد: نوشتن با خواندن ارتباط مستقیم دارد. فرهنگ خواندن و مطالعه، نوشتن را تقویت می کند. بچه ها با نوشتن تمرین اندیشیدن می کنند.

شهین نعمت زاده مدرس دانشگاه الزهرا در سی و سومین نشست ترویج خواندن با موضوع «مهارت نوشتن و ترویج کتاب خوانی»، که در کتاب خانه مرجع کانون برگزار شد با بیان این مطلب افزود: برای نویسندگی مانند هر فن دیگری باید مهارت پیدا کرد.
وی گفت: زبان دارای چهار عنصر است: گوش دادن، سخن گفتن و خواندن که خود پیش نیازی برای نوشتن محسوب می شود. به واقع نوشتن، یعنی خلق سخن. سخن گفتن و گوش دادن نیاز به تقویت دارد اما خواندن و نوشتن نیاز به آموزش دارد.
این پژوهش گر افزود: آموزش و پرورش باید به بچه ها اعتماد به نفس بدهد تا سخن گفتن آنان تقویت شود. برای این که نوشتن بچه ها خوب شود باید تحقیق و مطالعه کنند. نوشتن خلاق مقدمه ای برای تبدیل یک ایده و فکر به یک جزوه یا کتاب است. بعد از نوشتن نویسنده باید خودش را جای خواننده بگذارد و راجع به نوشته خود قضاوت کند.
وی با بیان این که بعضی از بچه های ما خیلی بد می نویسند و انشاهای خوبی ندارند افزود: نوشتن کار مشکلی است. نوشتن را نباید امری زوری تلقی کنیم. ترس از نوشتن را باید از بچه ها دور کرد. آموزش نوشتن در کشور ما مشکل دارد. از همان پایه اول دبستان باید مهارت نوشتن را به کودکان آموزش داد و با دادن یک داستان نیمه تمام به بچه ها، از او بخواهیم داستان را تمام کند.
در ادامه این نشست سیدحسین حسین نژاد دیگر سخنران این نشست نیز گفت: ریشه مشکلات نوشتن بچه ها در آموزش و پرورش ما به معلمان ما بر می گردد.
نویسنده کتاب شیوه های تربیتی در درس انشاء افزود: بچه ها می توانند با تقلید از نوشتن، این مهارت را در خود تقویت کنند حتی رونویسی از روی متن کتاب، توانایی نوشتن کودکان را بیشتر می کند.
مدیر مسوول ماهنامه انشا و نویسندگی با بیان این که آوردن نمونه های خوب نوشتن در کتاب های درسی به بچه ها کمک می کند تا الگو برداری کنند تصریح کرد: میل به نوشتن در دانش آموزان کم است و اگر معلم علاقه مند باشد می تواند از همین تمرین های موجود در کتاب های درسی، دانش آموزان را وادار به نوشتن و در آن ها انگیزه ایجاد کند.
سی و سومین نشست ترویج کتاب خوانی روز 28 مهر 1393 در کتاب خانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.


منبع:
کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :