ارسال به دوستان
کد خبر : 64355
تاریخ انتشار : 20 آذر 1393 15:42

همایش ادبیات کودک و نوجوان در شیراز برگزار می شود

رئیس بخش زبان و ادبیات دانشگاه شیراز از برگزاری پنجمین همایش ادبیات کودک و نوجوان در شیراز مصادف با ١۵و ١۶ اردیبهشت ٩۴ خبرداد.


سعید حسام پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه از جمله اهدافی که دانشگاه شیراز در گذشته در زمینه ادبیات کودک و نوجوان دنبال کرده، دانشگاهی کردن این زمینه ادبی بوده است، گفت: در این راستا دانشگاه شیراز طی سال های مختلف اقدامات متفاوتی را انجام داده که از جمله آن مطرح شدن بحث راه اندازی مرکز ادبیات کودک و نوجوان در دانشگاه شیراز در سال ٨١ و تاسیس این مرکز در سال ٨۴ با مدیریت آقای دکتر مرتضی خسرونژاد بوده است.

دبیر پنجمین همایش ادبیات کودک و نوجوان با اشاره به اینکه هدف بعدی انتشار مجله علمی پژوهشی درباره ادبیات کودک و نوجوان بوده است، گفت: این مجله در سال ٨٨ در دانشگاه شیراز به تصویب وزارت علوم رسید و از سال ٨٩ به صورت فصلنامه منتشر می شود.

محوریت همایش رمان نوجوان است

رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز ادامه داد: محوریت همایشی که در اردیبهشت ٩۴ برگزار می شود، رمان نوجوان خواهد بود، در این همایش جنبه های گوناگون رمان نوجوان مانند زیبایی شناسی رمان نوجوان، رمان نوجوان و بازنمایی مسأله ‎های روانشناسی و تربیتی در آن، رمان نوجوان و فلسفه، رمان دینی نوجوان، رمان نوجوان و دفاع مقدس و بررسی فرهنگی و جامعه شناسی رمان نوجوان، رمان نوجوان و گونه های ادبی، رمان نوجوان و ترجمه و سیر رمان نوجوان در ایران، رمان نوجوان در بازار کتاب، آسیب شناسی رمان نوجوان، هنر در رمان نوجوان، رمان نوجوان در آیینه نظریه های نقد و رمان نوجوان و رسانه های دیگر بررسی می شود.

حدود ١۵٠ چکیده به دبیرخانه همایش ارسال شده است

دبیر پنجمین همایش ادبیات کودک و نوجوان با اشاره به اینکه ارسال چکیده مقالات به دبیرخانه همایش ١٠ آذرماه پایان یافته، گفت: حدود ١۵٠ چکیده به دست ما رسیده است که این چکیده ها از سوی شورای علمی همایش بررسی  می شوند و پس از آن با اعلام نتیجه نهایی از منتخبان درخواست می شود که مقاله خود را به دبیرخانه ارسال کنند. و در مرحله بعد مقاله های ارسال شده بررسی می شود و در نهایت مقاله های مناسب برای ارائه در همایش انتخاب خواهند شد.

جان استیونز مهمان ویژه همایش خواهد بود

وی همچنین گفت: جان استیونز که یکی از بزرگ ترین نظریه پردازان و منتقدان کنونی ادبیات کودک و نوجوان در جهان است به عنوان مهمان ویژه در این همایش حضور خواهد داشت.

رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز ادامه داد: جان استیونز، منتقد و نظریه پرداز نامدار معاصر و استاد زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه مکواریِ سیدنی در استرالیاست. نقدها و نظریات او به خصوص در حوزه ی ادبیات کودک و نوجوان با استقبال صاحب نظران و علاقه مندان به ادبیات کودک و نوجوان مواجه شده است. برخی از مقالات و نوشته های او در ایران نیز ترجمه و منتشر شده و برای منتقدان و پژوهشگران ایرانی نام شناخته شده ای است
 نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :