ارسال به دوستان
کد خبر : 13837
تاریخ انتشار : 5 مهر 1391 8:52

مدير كل دفتر سلامت جمعيت،‌ خانواده و مدارس خبر داد:

رونمايي از پيش نويس سند ملي رشد و تكامل همه جانبه كودكان

مدير كل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از رونمايي پيش نويس سند ملي رشد و تكامل همه جانبه كودكان خبر داد.

 

مدير كل دفتر سلامت جمعيت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت از رونمايي پيش نويس سند ملي رشد و تكامل همه جانبه كودكان خبر داد.

به گزارش خبرنگار وب دا،‌ دكتر محمد اسماعيل مطلق در نشست خبري روز جهاني كودك با اعلام اين خبر اظهار داشت: اين پيش نويس كه انتهاي سال 90 در شوراي عالي سلامت تصويب شد، روز 16 مهرماه با حضور وزير بهداشت رونمايي مي شود.

وي بيان كرد:‌ يك سير منطقي و صعودي در ارتقا و تكامل همه جانبه كودكان در كشور جريان دارد و به تكامل كودكان از نظر روحي، رواني و جسمي و بقاي كودكان توجه ويژه اي شده است.

دكتر مطلق افزود:‌ در كشور با توجه به برنامه هاي غني كه در مسير كاهش مرگ و مير و ارتقا سطح سلامتي و شاخص هاي رشدي در طول سال هاي پس از انقلاب داشتيم، مرگ كودكان زير 5 سال تا سال 61 ، 140 در هزار تولد زنده بود،‌ در سال 69 اين ميزان به 68 در هزار تولد زنده و در سال 90 طبق بررسي هاي صورت گرفته به 20 در هزار تولد زنده رسيده است.

وي تصريح كرد:‌ مرگ كودكان زير يك سال قبل از انقلاب 110 در هزار تولد زنده بود كه در سال 69 به 52 و در سال 90 به زير 18 در هزار تولد زنده رسيده است.

مدير كل دفتر سلامت جمعيت،‌ خانواده و مدارس در خصوص شاخص هاي كم وزني، كوتاه قدي و لاغري در كودكان گفت: شاخص كم وزني در سال 74، 19 بوده در سال 77،  13 و در سال 89 به 5 رسيده است.

دكتر مطلق افزود:‌ شاخص كوتاه قدي كودكان سير نزولي داشته است كه بر اين اساس در سال 74، 25 درصد، در سال 77، 21 و در سال 89 به 9 رسيده است.

وي ادامه داد: شاخص لاغري در بين كودكان در سال 74، 8 درصد بود كه اين ميزان در سال 77، 6 و در سال 89 به 4 درصد رسيد.

مدير كل دفتر سلامت جمعيت،‌ خانواده و مدارس خاطرنشان كرد:‌ تكامل كودكان موضوعي همه جانبه است و در بحث مداخلات بايد به تكامل فيزيكي، ذهني، هيجاني و اجتماعي اين قشر توجه بيشتري شود.

وي ابراز داشت:‌ سال هاي آغازين زندگي كودك سال هاي مهمي براي كمك به خانواده و جامعه محسوب مي شود كه متأسفانه بيشترين سرمايه گذاري توسط خانواده ها در سال هاي پس از ورود به مدرسه رخ مي دهد كه اين امر نياز به اصلاح دارد.

به گفته دكتر مطلق، براي سرمايه گذاري درست و دقيق براي رسيدن به تكامل همه جانبه كودكان بايد به چهار اصل عدالت، توانمند سازي جامعه، مشاركت همگاني و ادغام خدمات پايبند باشيم.

گفتني است: هفته جهاني كودك 15 تا 21 مهرماه با شعار «كودك، خانواده و جامعه» برگزار مي شود.


منبع: پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :