ارسال به دوستان
کد خبر : 35888
تاریخ انتشار : 23 مهر 1392 10:58

یک روان‌شناس بالینی:

تقویت امید به آینده در کودکان، آسیب های اخلاقی را کاهش می دهد

یک روان شناس بالینی معتقد است: باید تلاش کنیم تا امید به آینده را در بین کودکان و نوجوانان رشد دهیم چرا که پرورش نگاه بدبینانه باعث افزایش آسیب های اخلاقی در آن ها می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، علی بهرام‌نژاد مدیر گروه سلامت روانی، ‌اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی کرمان و روانشناس بالینی گفت: در علم پیش‌گیری، عوامل خطرزا کاهش و محافظت‌کننده‌ها افزایش می‌یابد.

مدرس دوره آموزشی پیش‌گیری از آسیب‌های اخلاقی در کودکان افزود: کودکان و نوجوانان در دنیای بیرون با عوامل پرخطر بسیاری مواجه هستند و فضاهایی مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دربردارنده‌ی عوامل محافظت کننده‌ای است که می‌تواند آن‌ها را در برابر آسیب‌ها و خطرات اجتماعی محافظت کند.
بهرام‌نژاد یادآور شد: اساس و پایه‌ی هر چیز در دوران کودکی شکل می‌گیرد، بنابراین باید برای پرورش انسان‌هایی با نشاط و توانمند از همان دوران کودکی سرمایه‌گذاری کرد.
این روان‌شناس بالینی تقویت تحمل و تاب‌آوری در کودکان را یک اصل مهم برای جلوگیری از آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: کودک از همان ابتدا باید بیاموزد که در زندگی با فراز و نشیب‌های فراوانی روبه‌رو است، و اگر با مشکلی مواجه شود و نتواند در برابر آن مقاومت کند دچار اضطراب و افسردگی خواهد شد.
وی شایستگی اخلاقی، استقلال، حل مساله و امید به آینده را به عنوان چهار عامل اصلی پایه‌ریزی تاب‌آوری در کودکان برشمرد و تصریح کرد: مغز هر انسان، بعد اجتماعی وجود اوست و برای رشد و توانمندسازی، نیازمند تعامل و ارتباط با دیگران است.
بهرام‌نژاد عدم اعتماد به دنیای بیرون را یکی از مشکلات بچه‌های امروز دانست و اذعان داشت: اگر یک کودک به دنیای بیرون از محیط خانواده بی‌اعتماد باشد، اولین مفهومی که در ذهن او شکل می‌گیرد ترس از اجتماع است که پایه‌ی تمامی مشکلات اجتماعی خواهد بود.
وی در ادامه با اشاره به این‌که خود شیفتگی و طرد شدگی 2 عامل مهم در آسیب‌های اخلاقی کودکان است، تاکید کرد: برای جلوگیری از آسیب‌پذیری کودکان، تفاوت‌ها را به آن‌ها بیاموزیم و یادآور شویم که تفاوت‌ها برتری نیست بلکه یک واقعیت است و انسان‌ها برای زندگی سالم باید آن‌ها را  بپذیرند.
دوره آموزش پیش‌گیری از آسیب‌های اخلاقی در کودکان با هدف آشنایی با مشکلات اجتماعی و آسیب‌های اخلاقی پیشِ روی‌ آن‌ها روز ششم مهر با حضور مربیان فرهنگی، هنری و ادبی مراکز کانون انار، شهربابک، رفسنجان، پاریز، سیرجان، سرچشمه، رابر، بافت و بردسیر در مرکز فرهنگی هنری کانون سرچشمه کرمان برگزار گرديد.
 
 
منبع: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :